Menu

Gruba Feministka

Sarkastyczny przekaz osobistych opinii

Diagnoza

agalcio

Zaczęłam nagle tyć w wieku osiemnastu lat. Bez żadnej konkretnej przyczyny byłam coraz większa i większa. Miałam oczywiście coraz mniej energii, coraz mniej ochoty na jakąkolwiek aktywność, i coraz większą depresję. Lekarze oznajmiali mi, że wszystkie moje symptomy (brak energii i depresja) przejdą same jeśli tylko uda mi się schudnąć. Według nich przyczyną wszystkich moich dolegliwości była otyłość. W ten oto sposób latami męczyłam się kolejnymi nieudanymi dietami i intensywnymi ćwiczeniami aby tylko, w jakiś cudowny sposób pozbyć się kilogramów a zatem poprawić moje beznadziejne samopoczucie.

W międzyczasie jakoś udało mi się skończyć studia, dostać pracę, oraz mieszkać w kilku krajach. Lekarze w USA odkryli zbyt wysoki poziom cukru i cholesterolu (mój sposób odżywiania w kraju fast foodów odbiegał jednak diametralnie od zdrowego). Lekarze w Wielkiej Brytanii wypisywać mi chcieli leki bez żadnych badań. Zawsze jednak główną lekarską diagnozą była otyłość – receptą: dieta. Fakt, że moje testy na cukier i cholesterol wróciły do normy po wyprowadzce ze Stanów niewiele zmieniał w ich podejściu…

Prawie cztery lata temu przeprowadziłam się do Danii. Tutaj również musiałam stawić się do lekarza pierwszego kontaktu na regularne badanie i leki dostępne jedynie na receptę (ech, te migreny!). Kiedy opowiedziałam lekarce o moim braku energii i chronicznym zmęczeniu, natychmiast zostałam wysłana na badanie tarczycy. Ot tak – lekarka stwierdziła, że moja waga, samopoczucie, wypadanie włosów i stan skóry mogą być wszystkie symptomami niedoczynności tarczycy. I tak okazało się w końcu co mi dolega a tycie okazało się jedynie symptomem a nie przyczyną.

Szkoda jedynie, że nie odkryto problemu wcześniej. Być może nie musiałabym znosić ‘zabawnych’ żartów niektórych z moich kolegów na temat ‘spania’ na biznesowej kolacji. Niestety nie wiedziałam wtedy o przyczynach mojego chronicznego zmęczenia. Weź tu teraz wytłumacz się współpracownikom! Te biznesowe spotkania miały miejsce ponad pięć lat temu a koledzy nadal pamiętają o tym jak bardzo na nich byłam nieobecna. Jednocześnie zupełnie nie ma sensu teraz im tłumaczyć dlatego coś takiego miało miejsce – oni wszak wiedzą swoje, prawda?

Choroby tarczycy mogą być denerwujące. Trudno jest ustalić odpowiednią dawkę leków aby osiągnąć jak najlepszą równowagę i przypadkiem nie spowodować nadczynności, która też nie jest specjalnie przyjemna. U mnie objawia się nieco stresującymi palpitacjami serca i trzęsącymi się rękoma. Robię więc częste testy poziomów tyroksyny z nadzieją, że chociaż przez kilka najbliższych miesięcy uda mi się zachować ‘normalność’. Wiele osób sądzi, że odpowiednia dawka hormonów oznacza, że uda im się w końcu schudnąć i osiągnąć również ‘normalną’ wagę. Jednak nie zawsze się to udaje. Spadek wagi nie ma jednak znaczenia kiedy samopoczucie i wieczne zmęczenie rujnują życiowe plany.

Nie piszę powyższego dla usprawiedliwienia. Nie piszę również aby ponarzekać na swoje zdrowie.  Chciałabym jedynie aby czytelnicy wiedzieli, że osoba która nagle poważnie przytyła może po prostu być chora. Aby zrozumieli, że ten kto przysypia o szóstej wieczorem nad talerzem w restauracji pełnej ludzi mógł wcale nie balować poprzedniej nocy. Aby zastanowili się, z jakich innych powodów niż alkoholizm mogą komuś drżeć ręce. Mamy wszyscy tendencję do wydawania szybkich i brutalnych osądów bazując na najmniejszych i najbardziej powierzchownych przesłankach. Czasami warto jednak przemyśleć swoje uprzedzenia – być może dzięki temu będziemy mogli kogoś wspomóc dobrą radą: idź do lekarza!

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • evusia123

  I odwrotnie,mozna tez chudnac, mimo jedzenia duzych ilosci.....,ja wlasnie tak mialam i tez kilka lat chodzilam bezskutecznie po lakarzach,az.....kolejny rozpoznal.Jakis czas tabletki......i od wielu juz lat tylko coroczne kontrole.
  Wiem dokladnie o czym piszesz....,
  pozdrawiam.

 • agalcio

  I dlatego właśnie warto uparcie walczyć o poważne traktowanie przez lekarzy i diagnozę. Nagłe zmiany w naszym ciele często niestety mogą być objawem choroby. Dziękuję za komentarz i życzę dużo zdrowia :)

 • tyl33

  Jeżeli chodzi o mnie to nigdy nie miałem zamiaru Cię osądzać w sprawie wagi:) bardziej mnie interesuje to co masz do napisania i powiedzenia:) A widzę, ze jesteś bardzo inteligentną i wartościową kobietą, trzymaj tak dalej:)

 • agalcio

  No nie bo zacznę się czerwienić albo coś :P Dziękuję za komplementy i pozdrawiam :)

 • tyl33

  Więc się zaczerwień:) bardzo mi miło, ze mogę o Tobie tyle ciepłych słów powiedzieć. BO czuje, ze jesteś naprawdę fantastyczną postacią i oby już tak pozostało:) waga nie ma znaczenia jak już wspominałem, ale nie muszę CI tego raczej powtarzać, bo widzę, ze masz dystans do siebie:)

© Gruba Feministka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci