Menu

Gruba Feministka

Sarkastyczny przekaz osobistych opinii

Dlaczego zabijanie nie powinno sprawiać przyjemności

agalcio

Dzisiejsza dyskusja w pracy zeszła na polowania i ich aspekt rozrywkowy. Koleżanka wypowiedziała takie oto zdanie: To zabawne strzelać do kaczek. Naturalnie wywołała u mnie silną reakcję. Słowo ‘zabawne’ w kontekscie zabijania zwierzęcia wydaje mi się niemoralne.

Jeśli traktujemy zabijanie jako zabawę (czyli znajdujemy w nim przyjemność) to nie jesteśmy w niczym lepsi od psychopatycznych morderców. I nie ma tu znaczenia czy torturujemy zwierzę czy nie – w każdym przypadku pozbawienie życia innej istoty nie powinno sprawiać nam radości. Po to metodą ewolucji dorobiliśmy się tego obszaru w mózgu, który odpowiedzialny jest za empatię i sumienie, aby być w stanie bezkonfliktowo współżyć z innymi.

Oczywiście daleko nam jako ludzkości do osiągnięcia stanu, w którym większośc pozbyła się wszelkich krwiożerczych instynktów. Wojny i mordercy wciąż są na porządku dziennym – nie znaczy to jednak, że powinniśmy tę sytuację akceptować!

Osobiście nie jestem przeciwko zabijaniu jako takiemu – w pewnych okolicznościach jest ono usprawiedliwione. Zabijamy dla mięsa, futra, ograniczenia populacji lub skrócenia cierpienia. Niektóre z powodów mogą nie być nawet koniecznościa (pewnie dalibyśmy radę przetrwać na diecie bezmięsnej a już na pewno jesteśmy w stanie zrezygnować z naturalnych futer) ale bez względu na powód – zabijanie nie powinno nam sprawiać przyjemności. Wszystkim żyjącym istotom należy się szacunek i szybka, jak najmniej bolesna śmierć. Radość z pozbawiania życia zostawmy mniej rozwiniętym zwierzętom – na przyklad delfinom.

Polowanie albo wędkowanie jako rozrywki jestem w stanie pojąć. Czajenie się godzinami, podchodzenie zwierzyny albo ryba na haczyku może sprawiać pewną instynktowną przyjemność. Potem mamy wybór – możemy zrobić zdjęcie albo wypuścić rybę do wody. Możemy też zwięrzę zabić jeśli jest potrzeba ograniczenia populacji albo chcemy zjeść smaczną rybkę na kolację. Ale powinniśmy szanować to życie, które odbieramy. Dla tego konkretnego stworzenia jest ono wszak warte cały jego świat.

I może powinniśmy trochę się bardziej martwić naszą znieczulicą jeśli uważamy że strzelanie do czegokolwiek jest zabawne... wszak tak zaczynają psychopatyczni mordercy – od zabicia kota sąsiada.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • psotny_wiatr

    Podoba mi się Twój blog, będę Cię czytać! :)

© Gruba Feministka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci